Kapalı Alan Yönlendirme Sistemi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bilişim politikalarını belirlemek üzere İzmir’deki Oda, Sivil Toplum Kuruluşları ve Üniversitelerin katılımı sağlanarak düzenlenen çalıştay sonucunda ortaya çıkan projelerden biridir. Proje başlangıç aşamasında görme engelli vatandaşlarımızın sistemin kurulacağı noktalarda ulaşımını kolaylaştırmak olarak düşünülse de, tüm vatandaşlarımıza kullandırılacak daha özellikli bir sistem olarak tasarlanmıştır. 

 

 

Vatandaşlarımız uygulamayı kendi cep telefonlarına kurabileceği gibi, akıllı telefonu olmayan kullanıcılarımıza Hemşehri İletişim Merkezinden kimlik karşılığı çıkarken geri alınmak koşulu ile bir cep telefonu verilecektir. Kullanıcı, uygulama üzerinden gideceği birimi seçecek, uygulama kullanıcıyı gideceği yere yönlendirecektir. 

Uygulamanın ana zemininde Kat Planları olacak, kat planı üzerinde bulunduğu konumu gösteren bir işaret ile hem sesli hem görsel olarak kullanıcıyı yönlendirecektir. 

Uygulama sadece yönlendirme üzerine tasarlanmamış olup,  birimlerin hizmetleri ile ilgili bilgileri de okuyabilecek veya dinleyebileceklerdir. 

En önemli özelliklerinden biri de acil yardım butonu olacaktır. Bu buton ile kullanıcı, Hemşehri İletişim Merkezimizle iletişim kuracak ve en hızlı şekilde ihtiyaçlarına çözüm bulunacaktır.

Projemiz 31 Ekim 2015 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye binası ve Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezinde hayata geçirilecektir.  Bu iki noktada toplam 450 adet yönlendirici cihaz kullanılacaktır.